MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΠΕΜΠΤΗ
19
ΜΑΪΟΥ
  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ

    Βραβεία Ίρις 2022: Προβολές των φετινών υποψήφιων ταινιών στα αθηναϊκά σινεμά

    Λίγο πριν την απονομή των Βραβείων Ίρις 2022, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου διοργανώνει προβολές των υποψήφιων ταινιών, σε τρεις κινηματογράφους της Αθήνας, και μάς προσκαλεί να ερωτευτούμε το ελληνικό σινεμά ξανά.

    Βραβεία Ίρις 2022: Βραδιές ελληνικού σινεμά με προβολές των φετινών υποψηφιοτήτων
    «Monday» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου
    Monopoli Team

    Λίγο πριν από τα φετινά βραβεία Ίρις, που δηλώνουν ρητά πως «Είμαστε ο Έρωτας», η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου μας δίνει την ευκαιρία να δούμε τις καλύτερες ελληνικές ταινίες της χρονιάς στο φυσικό τους περιβάλλον, την κινηματογραφική αίθουσα. Από το Σάββατο 21 Μαΐου έως την Τετάρτη 1η Ιουνίου στους κινηματογράφους Δαναός, Τριανόν και Άνεσις ερωτευόμαστε το ελληνικό σινεμά ξανά.

    Τα Βραβεία Ίρις 2022 θα απονεμηθούν την Τετάρτη 8 Ιουνίου στο Θέατρο Άλσος, σε σκηνοθεσία Στέργιου Πάσχου, με παρουσιαστές τους Ηρώ Μπέζου και Γιάννη Παπαδόπουλο. Η τελετή θα μεταδοθεί σε live streaming στο YouTube Channel του Ιδρύματος Ωνάση, καθώς η ΕΑΚ συνεχίζει την συνεργασία της με το Onassis Culture, που υποστηρίζει την εκδήλωση των βραβείων ΙΡΙΣ για άλλη μια χρονιά.

    Βραβεία Ίρις 2022: Βραδιές ελληνικού σινεμά με προβολές των φετινών υποψηφιοτήτων

    «Αγία Έμυ» της Αρασέλης Λαιμού

    Το πρόγραμμα αναλυτικά:

    Σάββατο 21 & Κυριακή 22 Μαΐου | Δαναός (Λ. Κηφισίας 109)

    Εισιτήρια: 6 ευρώ γενική είσοδος, 15 ευρώ για 3 ταινίες του διημέρου

    Αυτή ήταν μια εξαιρετική χρονιά για το ελληνικό ντοκιμαντέρ. Απόδειξη οι 7 υποψήφιες για βραβεία Ίρις – λόγω ισοψηφίας – μεγάλου μήκους ταινίες, που θα προβληθούν στον Δαναό, παρέα με τέσσερις ακόμα εξαιρετικές μικρού μήκους.

    Σάββατο 21 Μαΐου
    • 16:00 «Ζαμπέτα» των Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή, 13´
      «Girlhood» των Βάνια Τέρνερ & Μαρία Σιδηροπούλου, 30´
      «Latin Noir» του Ανδρέα Αποστολίδη, 55´
      «Trash» της Ελευθερίας Κατσιάνου, 16´
    • 18:30 | «Οφειλή» του Σταύρου Ψυλλάκη, 77´
    • 20:15 | «Invisible» της Μαριάννας Κακαουνάκη, 82´
    • 22:00 | «Γαβριέλα – Η Γερμανίδα με το Ποδήλατο» του Δομίνικου Ιγνατιάδη, 95´

    Κυριακή 22 Μαΐου
    • 16:00 | «Άνεμος Ελευθερίας» του Στέλιου Χαραλαμπόπουλου, 102´
    • 18:00 | «Ενθύμιον» του Νίκου Ζιώγα, 79´
    • 19:45 | «Μέρες και Νύχτες» της Δήμητρας Κ. της Εύας Στεφανή, 72´
    • 21:30 | «Χτίστες, Νοικοκυρές και η Οικοδόμηση της Σύγχρονης Αθήνας» των Τάσου Λάγγη & Γιάννη Γαϊτανίδη, 88´
    Βραβεία Ίρις 2022: Βραδιές ελληνικού σινεμά με προβολές των φετινών υποψηφιοτήτων

    «Latin Noir» του Ανδρέα Αποστολίδη | Φωτογραφία: Reinier Snijders

    Τετάρτη 25 Μαΐου | Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21) | Είσοδος ελεύθερη

    PleAse be kind, rewInd σε συνεργασία με το ACADDEMIA

    Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ενώνει τις δυνάμεις της με το Acaddemia, την εκπαιδευτική πρωτοβουλία του πρωτοποριακού Φεστιβάλ ADD. Μια σειρά από προβολές κάνει rewind στις καλύτερες μικρού μήκους ταινίες της περσινής παραγωγής, ενώ ένα ηχητικό installation επανασυστήνει τις υποψήφιες για ΙΡΙΣ Πρωτότυπης Μουσικής ταινίες. Από νωρίς το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ θα προβληθούν οι υποψήφιες για Ίρις ταινίες στις κατηγορίες Μικρού Μήκους Ταινίας, Σπουδαστικής, Animation.

    Οι προβολές θα χωριστούν σε Α και Β μέρος, ενώ ενδιάμεσα ο Σκωτσέζος, με έδρα το Βερολίνο, sound artist Claude Speeed, θα παρουσιάσει το PleAse be kind, rewΙnd, ένα ξεχωριστό ιντερλούδιο-ηχητικό γλυπτό. Τα πέντε υποψήφια soundtracks στην κατηγορίας Πρωτότυπης Μουσικής μετατρέπονται σε οπτικοακουστικά installations, μέσα από την χρήση τεχνολογίας τεχνητής νοημοσύνης, ανοίγοντας μια δημιουργική συζήτηση ανάμεσα στο τελικό όραμα ενός καλλιτέχνη και το πώς αυτό μπορεί να επανερμηνευτεί με την χρήση ΑΙ τεχνολογίας.

    Στο τέλος της βραδιάς, δημιουργοί και θεατές θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα dj set με την υπογραφή του ADD.

    • 19:00 | Musical intro
    • 19:45 |Μικρού Μήκους Α (Σπουδαστικές & Animation)
      «Άντε ντε» της Αριάδνης Αγγελικής Θυφρονίτου Λήτου, 10´
      «Αστόρια» του Γαβριήλ Αθανασίου, 20´
      «Δεν Εμεινε Καμία από τις Αδελφές Τατά» του Μιχαήλ Λαουλάκου, 7´
      «Όλο το Χρόνο του Κόσμου» της Δανάης Επιθυμιάδη, 8´
      «Bone Selector» του Μάρκο Κρίμπαλη, 22´
      «192 Ναυσικάα» του Άγγελου Σπάρταλη, 14´
      «Από το Μπαλκόνι» του Άρη Καπλανίδη, 13´
      «Απολεσθέντα» της Βίβιαν Παπαγεωργίου, 10´
      «Echo» του Σέργιου Κοτσόβουλου, 12´
    • 21:45 | PleAse be kind, rewInd
    • 22:15 | Μικρού Μήκους Β (Μυθοπλασίας)
      «Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας» της Μέμης Κούπα, 17´
      «Το Βανκούβερ» της Άρτεμις Αναστασιάδου, 25´
      «A Summer Place» της Αλεξάνδρας Ματθαίου, 22´
      «Brutalia, Εργάσιμες Μέρες» του Μανώλη Μαυρή, 26´
      «Motorway 65» της Εύης Καλογηροπούλου, 15´
      «Soul Food» του Νίκου Τσεμπερόπουλου, 24´
    • 24:30 | Drinks & Dance

    «Το Βανκούβερ» της Άρτεμις Αναστασιάδου

    Πέμπτη 26 Μαΐου έως Τετάρτη 1η Ιουνίου | Άνεσις (Λ. Κηφισίας 14)

    *Εισιτήρια: 8 ευρώ γενική είσοδος, 12 ευρώ ημερήσιο εισιτήριο

    Πέμπτη 26 Μαΐου
    • 20:45 «Καλάβρυτα 1943» του Νικόλα Δημητρόπουλου, 95’ | 4 Υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας)
    • 22:30 .«dog» της Γιάννας Αμερικάνου, 100’ | 3 Υποψηφιότητες (Β’ Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

    Παρασκευή 27 Μαΐου
    • 20:45 «Αγία Έμυ» της Αρασέλης Λαιμού, 115’ | 15 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου για την Hasmine Killip, Β’ Γυναικείου Ρόλου για την Ειρήνη Ιγγλέση, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)
    • 23:00 «Αγέλη Προβάτων» του Δημήτρη Κανελλόπουλου, 113’ | 10 Υποψηφιότητες (Ήχου, Σκηνογραφίας, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

    Σάββατο 28 Μαΐου
    • 20:45 «Patchwork» του Πέτρου Χαραλάμπους, 88’ (Α’ Γυναικείου Ρόλου)
    • 22:30 «Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις» του Στέλιου Καμμίτση, 81’ | 3 Υποψηφιότητες (Ενδυματολογίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου)
    • 24:00 «Μαγνητικά Πεδία» του Γιώργου Γούση, 81’ | 7 Υποψηφιότητες (Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

    «Patchwork» του Πέτρου Χαραλάμπους

    Κυριακή 29 Μαΐου
    • 20:45 «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις» της Ζακλίν Λέντζου, 109’ | 5 Υποψηφιότητες (Μοντάζ, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας)
    • 22: 45 «Feathers» του Omar El Zohairy, 115’ (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

    Δευτέρα 30 Μαΐου
    • 20:45 «Quicksand» της Margot Schaap, 105’ (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)
    • 22:45 «Monday» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου, 117’ | 13 υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

    «Quicksand» της Margot Schaap | Φωτογραφία: Emo Weemhoff

    Τρίτη 31 Μαΐου
    • 20:45 «Ο Άνθρωπος του Θεού» της Yelena Popovic, 109’ | 2 Υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Α’ Ανδρικού Ρόλου)
    • 22:45 «Orfeas2021» του Φιλ Ιερόπουλου, 111’ (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ)

    Τετάρτη 1 Ιουνίου
    • 20:45 «Η Βοή του Κόσμου» του Πέτρου Σεβαστίκογλου, 83’ | 3 Υποψηφιότητες (Ήχου, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ)
    • 22:30 «Σμύρνη μου Αγαπημένη» του Γρηγόρη Καραντινάκη, 121’ | 12 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑΒραβεία Ίρις 2022: «Αγία Εμυ» και «Monday» επικρατούν στις φετινές υποψηφιότητες12.09.2018

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
    • Σάββατο 21 & Κυριακή 22 Μαΐου | Δαναός (Λ. Κηφισίας 109)
    • Τετάρτη 25 Μαΐου | Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21)
    • Πέμπτη 26 Μαΐου έως Τετάρτη 1η Ιουνίου | Άνεσις (Λ. Κηφισίας 14)
    Περισσότερα από Cine News
    Για να λαμβάνετε κάθε εβδομάδα στο email σας
    προτάσεις και προσκλήσεις από το Monopoli.gr
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ