MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΤΕΤΑΡΤΗ
21
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
ΝΕΑ

Βραβεία Ίρις 2022: “Αγία Εμυ” και “Monday” επικρατούν στις φετινές υποψηφιότητες

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοινώνει τις φετινές υποψηφιότητες, με μότο των 13ων Βραβείων Ίρις, «Είμαστε ο Έρωτας».

Monopoli Team

Καθ’ οδόν για τα 13α Βραβεία Ίρις η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, με μότο των φετινών βραβείων, «Είμαστε ο Έρωτας». Χθες το απόγευμα στον θερινό Κινηματογράφο Ανεσις, ο Θάνος Τοκάκης παρουσίασε τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2022.

114 συνολικά ταινίες κατατέθηκαν ως συμμετοχές στα 13α Βραβεία Ίρις. 20 μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ, 4 μεγάλου μήκους Ελληνικής μειοψηφικής συμπαραγωγής, 31 μικρού μήκους μυθοπλασίας, 11 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, 11 μικρού μήκους animation και 22 σπουδαστικές μικρού μήκους.

Η «Αγία Εμυ» της Αρασέλης Λαιμού  επικράτησε με 15 υποψηφιότητες, το «Monday» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου συγκέντρωσε 13 υποψηφιότητες, το «Σμύρνη μου Αγαπημένη» του Γρηγόρη Καραντινάκη 12, η «Αγέλη Προβάτων» του Δημήτρη Κανελλόπουλου 10, τα «Μαγνητικά Πεδία» του Γιώργου Γούση 7 και η «Σελήνη, 66 Ερωτήσεις» της Ζακλίν Λέντζου 5.

Αναλυτικά οι φετινές υποψηφιότητες για τα βραβεία Ίρις

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ

Αγία Εμυ (Προκόπης Βλασερός, Cedric Herbet, Benjamin Laborde)
Ανεμος Ελευθερίας (Γιάννης Αγελαδόπουλος)
Καλάβρυτα 1943 (Πάνος Ξενάκης)
Σμύρνη μου Αγαπημένη (Αντώνης Κοτζιάς)
ORFEAS2021 (Φιλ Ιερόπουλος)

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ

Αγία Εμυ (Ιωάννα Λυγίζου, Προκόπης Βλασερός)
Ο Ανθρωπος του Θεού (Κατερίνα Βαρθαλίτου, Προκόπης Βλασερός, Σωτήρης Πατεράκης, Αλεξάνδρα Μυτά)
Καλάβρυτα 1943 (Αλεξάνδρα Μυτά)
Σμύρνη μου Αγαπημένη (Δήμητρα Γιατράκου, Ιουλία Συγρίμη)
Monday (Εύη Ζαφειροπούλου)

Βραβείο Ήχου

Αγέλη Προβάτων (Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης)
Αγία Εμυ (Δημήτρης Κανελλόπουλος, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυμποπιώτης)
Η Βοή του Κόσμου (Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης)
Σμύρνη μου Αγαπημένη (Νίκος Μπουγιούκος, Άρης Λουζιώτης, Κώστας Βαρυμποπιώτης)
Monday (Λέανδρος Ντούνης, Ρόλαντ Χιπ)

Αγία Έμυ στα Βραβεία Ίρις 2022

Αγία Έμυ στα Βραβεία Ίρις 2022

Βραβείο Ενδυματολογίας

Εύα Γουλάκου (Αγία Εμυ)
Αλκηστη Μάμαλη (Ο Ανθρωπος με τις Απαντήσεις)
Σοφία Κοτσίκου, Κατερίνα Χαλιώτη, Τάσος Δήμας (Boudoir) (Καλάβρυτα 1943)
Φωτεινή Δήμου (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
Μάρλι Αλειφέρη (Monday)

Βραβείο Σκηνογραφίας

Μάχη Αρβανίτη (Αγέλη Προβάτων)
Καλλιόπη Ανδρεάδη (Αγία Εμυ)
Ράνια Γερογιάννη (Καλάβρυτα 1943)
Ηλίας Λεδάκης, Γιάννης Παπαδόπουλος, Μιχάλης Σαμιώτης (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
Αλίκη Κούβακα (Monday)

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Αγία Εμυ (Oiseaux Tempête)
Η Βοή του Κόσμου (Prefabricated Quartet)
Μαγνητικά Πεδία (Λευτέρης Βολάνης)
Σμύρνη μου Αγαπημένη (Ανδρέας Κατσιγιάννης)
Monday (Αλέξης Γράψας)

Βραβείο Μοντάζ

Μυρτώ Καρρά (Αγέλη Προβάτων)
Χρήστος Γιαννακόπουλος (Η Βοή του Κόσμου)
Σμαρώ Παπαευαγγέλου (Σελήνη, 66 Ερωτήσεις)
Λάμπης Χαραλαμπίδης, Λύδια Αντώνοβα (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
Ναπολέοντας Στρατογιαννάκης (Monday)

Βραβείο Φωτογραφίας

Στέλιος Πίσσας (Αγέλη Προβάτων)
Κι Τζιν Κιμ (Αγία Εμυ)
Γιώργος Κουτσαλιάρης (Μαγνητικά Πεδία)
Σίμος Σαρκετζής (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
Χρήστος Καραμάνης (Monday)

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Ασμιν Κιλίπ (Αγία Εμυ)
Ειρήνη Ιγγλεση (Αγία Εμυ)
Στέλλα Φυρογένη (Ο Ανθρωπος με τις Απαντήσεις)
Ταμίλα Κουλίεβα (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
Μαρία Σκουλά (18)

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Αρης Σερβετάλης (Αγέλη Προβάτων)
Μιχάλης Συριόπουλος (Αγία Εμυ)
Γιάννης Βογιατζής (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
Ανδρέας Κωνστνατίνου (.dog)
Γιώργος πυρπασόπουλος (Monday)

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Αμπιγκέιλ Λομά (Αγία Εμυ)
Ελενα Τοπαλίδου (Μαγνητικά Πεδία)
Σοφία Κόκκαλη (Σελήνη, 66 Ερωτήσεις)
Ντενίζ Γκαφ (Monday)
Αγγελίκη Παπούλια (Patchwork)

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Δημήτρης Λάλος (Αγέλη Προβάτων)
Αρης Σερβετάλης (Ο Ανθρωπος του Θεού)
Αντώνης Τσοτσιόπουλος (Μαγνητικά Πεδία)
Λάζαρος Γεωργακόπουλος (Σελήνη, 66 Ερωτήσεις)
Σεμπάστιαν Σταν (Monday)

Βραβείο Σεναρίου

Δημήτρης Κανελλόπουλος (Αγέλη Προβάτων)
Αρασέλη Λαιμού, Τζούλια Καρούζο (Αγία Εμυ)
Στέλιος Καμμίτσης (Ο Ανθρωπος με τις Απαντήσεις)
Γιώργος Γούσης, Αντώνης Τσοτσιόπουλος, Ελενα Τοπαλίδου (Μαγνητικά Πεδία)
Αργύρης Παπαδημήτρόπουλος, Ρομπ Χέιζ (Monday)

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Δημήτρης Κανελλόπουλος (Αγέλη Προβάτων)
Αρασέλη Λαιμού (Αγία Εμυ)
Γιώργος Γούσης (Μαγνητικά Πεδία)
Ζακλίν Λέντζου (Σελήνη, 66 Ερωτήσεις)
Γιάννα Αμερικάνου (.dog)

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Δημήτρης Κανελλόπουλος (Αγέλη Προβάτων)
Αρασέλη Λαιμού (Αγία Εμυ)
Ζακλίν Λέντζου (Σελήνη, 66 Ερωτήσεις)
Γργηόρης Καραντινάκης (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
Βασίλης Δούβλης (18)
Αργύρης Παπαδημητρόπουλος (Monday)

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας

Αντε Ντε της Αριάδνης Αγγελικής Θυφρονίτου Λήτου
Αστόρια του Γαβριήλ Αθανασίου
Δεν Εμεινε Καμία από τις Αδελφές Τατά του Μιχαήλ Λαουλάκου
Ολο το Χρόνο του κόσμου της Δανάης Επιθυμιάδη
Bone Selector του Μάρκο Κρίμπαλη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)

192 Ναυσικά (Αγγελος Σπάρταλης)
Από το Μπαλκόνι (Άρης Καπλανίδης, Ιωάννα Σουλτάνη)
Απωλεσθέντα (Βίβιαν Παπαγεωργίου, Ιωάννα Μπολομύτη)
Echo (Σέργιος Κοτσόβουλος, Σταύρος Σαββαΐδης, Δημήτρης Σαββαΐδης)

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Ζαμπέτα (Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή)
Girlhood (Βάνια Τέρνερ, Μαρία Σιδηροπούλου, Έλενα Χωρέμη)
Latin Noir (Ανδρέας Αποστολίδης, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ)
Trash (Ελευθερία Κατσιάνου)

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Ολα τα Πλάσματα της Νύχτας (Μέμη Κούπα, Φένια Κοσοβίτσα)
Το Βανκούβερ** (Άρτεμις Αναστασιάδου, Βαγγέλης Φάμπας)
A Summer Place (Αλεξάνδρα Ματθαίου)
Brutalia, Εργάσιμες Μέρες (Μανώλης Μαυρής, Άναμπελ Αρώνη, Γιώργος Τσοκόπουλος, Μαντώ Στάθη, Μυρτώ Στάθη)
Motorway 65 (Εύη Καλογηροπούλου)
Soul Food (Νίκος Τσεμπερόπουλος, Ελένη Κοσσυφίδου)

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

.dog (Κώστας Λαμπρόπουλος, Γεώργιος Κυριάκος, Έφη Σκρόμπολα, Βασίλης Τζανίδης)
Feathers (Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης)
Quicksand (Μαρία Δρανδάκη)

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Ανεμος Ελευθερίας (Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Γιάννης Ζαργάνης)
Γαβριέλλα, η Γερμανίδα με το Ποδήλατο (Ελένη Κοσσυφίδου, Δομίνικος Ιγνατιάδης)
Ενθύμιον (Άγγελος Βενέτης, Νίκος Ζιώγας, Μίμης Χρυσομάλλης)
Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ. (Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Εύα Στεφανή)
Οφειλή (Σταύρος Ψυλλάκης, Βαγγέλης Φάμπας)
Χτίστες, Νυκοκοιρές και η Οικοδόμησης της Σϋγχρονης Αθήνας (Αφροδίτη Παναγιωτάκου, Τάσος Λάγγης, Γιάννης Γαϊτανίδης)
Αόρατοι (Μαριάννα Κακαουνάκη)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑΗ Μαριάννα Κακαουνάκη και το συγκλονιστικό ντοκιμαντέρ που ρίχνει φως στους “αόρατους” Τούρκους12.09.2018

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Αγέλη Προβάτων (Ελίνα Ψύκου, Κωνσταντίνα Σταυριανού)
Αγία Εμυ (Κωνσταντίνος Βασίλαρος, Mathieu Bompoint, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Mattia Bogianchino)
Μαγνητικά Πεδία (Γιώργος Γούσης, Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης)
Σμύρνη μου Αγαπημένη (Διονύσης Σαμιώτης)
Monday (Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Φένια Κοσοβίτσα, Deanna Barillari, Brian Kavanaugh Jones, Damian Jones, Fred Berger)

Η τελετή απονομής των Βραβείων Ιρις θα γίνει στο Αλσος την Τετάρτη 8 Ιουνίου σε σκηνοθεσία του Στέργιου Πάσχου

Περισσότερα από Cine News
VIMA_WEB3b