MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΣΑΒΒΑΤΟ
28
ΜΑΡΤΙΟΥ
  • ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ
    ΤΙ ΝΕΑ

    Οι υποψηφιότητες των κινηματογραφικών βραβείων Ίρις 2019

    Δείτε αναλυτικά τις υποψηφιότητες των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2019

    Οι αφίσες των 3 ελληνικών ταινιών που διεκδικούν το βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας
    Οι αφίσες των 3 ελληνικών ταινιών που διεκδικούν το βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας
    Monopoli Team

    Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις, της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, ενώ η τελετή απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 23 Απριλίου 2019 στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, με παρουσιαστές τους Γεράσιμο Σκιαδαρέση και Μπέσυ Μάλφα.

    Οι ταινίες «Ακίνητο Ποτάμι» του Άγγελου Φραντζή και «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη, ξεχωρίζουν στα φετινά Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, καθώς είναι υποψήφιες σε 9 κατηγορίες.

    Αναλυτικά οι υποψηφιότητες των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2019:

    Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας 

    (Για το 2019 το βραβείο διεκδικούν 6 ταινίες, αντί για 5, λόγω ισοψηφίας)

    • 1968 του Τάσου Μπουλμέτη (Παραγωγή: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης)
    • Ακίνητο Ποτάμι του Άγγελου Φραντζή (Παραγωγή: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Αγγελος Φραντζής)
    • Η Δουλειά της του Νίκου Labot (Παραγωγή: Μαρία Δρανδάκη, Ζιλί Παρατιάν)
    • Οίκτος, του Μπάμπη Μακρίδη (Παραγωγή: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος)
    • Ελεύθερο Θέμα, της Στέλλας Θεοδωράκη (Παραγωγή: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Γκιγιόμ Ντε Σέιγ)
    • Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ, του Μάριου Πιπερίδη (Παραγωγή: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)

    Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης
    • Obscuro Barroco ( Ευαγγελία Κρανιώτη, Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ)
    • Κωστής Παπαγιώργης: Ο Πιο Γλυκός Μισάνθρωπος ( Παραγωγή: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη )
    • Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες (Παραγωγή: Πάνος Δεληγιάννης, Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender)

    Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας
    • Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς της Ζακλίν Λέντζου
    • Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου
    • Αβανος του Παναγιώτη Χαραμή
    • Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη
    • Λεωφόρος Πατησίων του Θανάση Νεοφώτιστου

    Βραβειο Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης
    • Θραύσματα της Μαριάννας Οικονόμου
    • Μelan*Cholia της Αριάδνης Κουτσαύτη
    • Τέταρτος Τοίχος του Δημήτρη Γκότση

    Βραβείο Σκηνοθεσίας
    • Άγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο»
    • Τάσος Μπουλμέτης για το «1968»

    Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
    • Νίκος Labot για τη «Δουλειά της»
    • Μαρία Λάφη για το «Holy Boom»
    • Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
    • Τώνια Μισιαλή για την «Παύση»

    Βραβείο Σεναρίου
    • Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης για τον «Οίκτο»
    • Σπύρος Κρίμπαλης, Αγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot για το «Η Δουλειά της»
    • Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»

    Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
    • Γιάννης Δρακόπουλος για τον «Οίκτο»
    • Αδάμ Μπουσδούκος για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
    • Άρης Σερβετάλης για το «The Waiter»

    Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

    Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
    • Μάκης Παπαδημητρίου για τον «Οίκτο»
    • Φάτι Αλ για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
    • Γιάννης Στάνκογλου για το «The Waiter»

    Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
    • Ιντρα Μπουρκόφσκα για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Μαρία Φιλίνη για τη «Δουλειά της»
    • Θέμις Μπαζάκα για το «Chinatown- Τα τρία καταφύγια»

    Βραβείο Φωτογραφίας
    • Σιμόν Μποφίς για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Ηλίας Κωνσταντακόπουλος και Ηλίας Αδάμης για το «Ελεύθερο Θέμα»
    • Γιώργος Καρβέλας για το «The Waiter»

    Βραβείο Μοντάζ
    • Χρήστος Γιαννακόπουλος για το «Ελεύθερο Θέμα»
    • Γιάννης Χαλκιαδάκης για τον «Οίκτο»
    • Γιώργος Λαμπρινός για το «Obscuro Barrocο»
    • Γιώργος Μαυροψαρίδης και Ιωάννα Πογιαντζή για το «The Waiter»

    Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
    • Coti K. (Κυριάκος Κωνσταντίνου) για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Χρήστος Δεληγιάννης για το «Ελεύθερο Θέμα»
    • Coti K. για το The Waiter

    Βραβείο Σκηνογραφίας
    • Λόρα Ντίσλερε για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Αντώνης Δαγκλίδης για το «Ελεύθερο Θέμα»
    • Κώστας Παππάς για το «The Waiter»

    Βραβείο Ενδυματολογίας
    • Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα για το «1968»
    • Κάτια Γκουλιώνη, Ιέβα Κουπκάνε, Ιλζε Κάσα, Ιλζε Νεγκρίμπε για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Τριάδα Παπαδάκη για το «Ελεύθερο Θέμα»

    Βραβείο Ήχου
    • Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης για το «1968»
    • Γιάννης Σκανδάμης για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης Φιλίπ Ενρί για το «Ελεύθερο Θέμα»
    • Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης για τον «Οίκτο»

    Βραβείο Μακιγιάζ
    • Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου και Σάνζα Ζέσεβιτς Μάρκοβιτς για το «Ελεύθερο Θέμα»
    • Κυριακή Μελίδου για το «Η Δουλειά της»
    • Εύη Ζαφειροπούλου για τον «Οίκτο»

    Βραβείο Ειδικών Εφέ
    • Αφοί Αλαχούζοι,Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA για το «Chinatown-Τα Τρία Καταφύγια»
    • Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος για το «1968»
    • Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA για το «Holy Boom»

    Περισσότερα από Cine News
    Για να λαμβάνετε κάθε εβδομάδα στο email σας
    προτάσεις και προσκλήσεις από το Monopoli.gr
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ
    Αλλαγή μεγέθους γραμμάτων
    Επιλογή contrast