MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΤΡΙΤΗ
25
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
  • ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ
    ΠΟΛΗ

    Ετεροτοπίες: Open day στη Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

    OpenDay: Μια μέρα αφιερωμένη στην αβαντγκάρντ μουσική της ανατολής έρχεται στη Στέγη

    Monopoli Team

    Η Στέγη ανοίγει ξανά τις πόρτες της σε όλους. Το έβδομο OPEN DAY, σε διάφορους χώρους της Στέγης την Κυριακή 17 Μαρτίου (με ελεύθερη είσοδο σε όλες τις δράσεις, εκτός από τη βραδινή συναυλία στην Κεντρική Σκηνή), είναι αφιερωμένο στην αβάνγκαρντμουσική της ανατολής, στην παρουσίαση διαφορετικών συνθετών και ήχων, που δημιουργούν έναν μουσικό διάλογο ανατολής και δύσης, μια καλλιτεχνική περιπέτεια ανατροπών και μεταμορφώσεων, μέσα από εκδηλώσεις, προβολές και συναυλίες που θα ενθουσιάσουν μικρούς και μεγάλους.

    Οι «Ετεροτοπίες», πρώτο μέρος ενός ευρύτερου κύκλου με θέμα τις διαφορετικές καλλιτεχνικές οπτικές, εξετάζουν τον διαρκή μουσικό διάλογο Ανατολής και Δύσης, με τρόπο «αντίστροφο». Καλλιτέχνες και συνθέτες από όλο τον κόσμο βρίσκουν στη σύγχρονη Δυτική τέχνη μια δύναμη εκσυγχρονισμού, μια κατεύθυνση για τον επαναπροσδιορισμό και την εξέλιξη των πολιτισμών τους. Ταυτόχρονα, η φρέσκια οπτική που αναπτύσσεται «μακριά από το κέντρο» μεταλλάσσει τις Δυτικές μουσικές γλώσσες και δημιουργεί νέα συναρπαστικά ηχητικά ιδιώματα.

    Μουσικές εκτελέσεις, προβολές και δρώμενα, σε ένα καλειδοσκόπιο ήχων, μορφών και αισθητικών, θα δώσουν σε μικρούς και μεγάλους τη δυνατότητα να χαράξουν τη δική τους προσωπική διαδρομή, μέσα από τους «χώρους αλλού» της σύγχρονης τέχνης. Σαν να συμμετέχουν σε ένα παιχνίδι, οι επισκέπτες καλούνται να αναπολήσουν μνήμες, να εκφράσουν επιθυμίες, να αναζητήσουν ονόματα, να ψάξουν σημεία και, τέλος, να συντάξουν τη δική τους αφήγηση και οπτική για την πολύπλοκη και αμφίδρομη εμπειρία της συνάντησης των πολιτισμών.

    Συντελεστές

    Σύλληψη, Σύνθεση, Μουσικολογική& Σκηνοθετική επιμέλεια, Realisations, Ενορχηστρώσεις, Οργάνωση Ανάργυρος Δενιόζος

    Μουσική διεύθυνση Ανδρέας Λεβισιάνος

    Φωτισμοί Ελίνα Σφουντούρη

    Οργανωτική επιμέλεια Βάλια Ρασσά

    Επιμέλεια Σέργιος Σινάνης

    Οργάνωση παραγωγής Χριστίνα Πιτούλη, Δήμητρα Δερνίκου

    Συμμετέχουν: ENSEMBLECONTINUUM (@ATHENS), Σύνολο Φεστιβάλ Ιονίων

      

    Αναλυτικό πρόγραμμα

    Μικρή Σκηνή    

    JojiYuasa (*1929)|16:30-17:00

    Music for theatrical drama (1959-1963)

    fixed media

    Ge Gan-Ru (*1954)|17:00-17:20

    Gu Yue (Ancient Music) (1986)

    Λορέντα Ράμου, προετοιμασμένο πιάνο

    Toshiro Mayuzumi (1929-1997)|17:20-17:30

    Campanology for multi-piano (1959)

    fixed media

    17:30-18:00

    ToshiIchiyanagi (*1933)      

    Piano space (2001)

    Clarence Barlow (*1945)     

    LudusRagalis (2006)

    Δήμητρα Κοκκινοπούλου

    At first we thought t’was the wind (2019)| 18:00-18:30  

    Fragments around «Les Yeux Clos» by Toru Takemitsu

    Γιώργος Κωσταντίνου (πιάνο), Χρήστος Σακκελαρίδης (soundscapes)

     

    18:30-19:30   

    Fay Wang

    Parabiosis

    for piano and backing track

    Chinary Ung (*1942)

    Seven mirrors (2005)

    Nobuyoshi Tanaka (*1969) 

    Concertino

    for piano, vocaloid and electronics

    Somei Sato (*1947)  

    Incarnation II (2001)

    Vicki Ray (πιάνο)

    19:30-20:30   

    Dan Fujikura (*1977)

    Cosmic Maps (2014)

    Colin McPhee (1900-1964)

    Balinese Ceremonial music (1934)

               

    Unsuk Chin (*1961)

    Piano Etudes (1995-2003)

    Takashi Yoshimatsu (*1953)           

    Pleiades Dances (1986-2001)

    Tomohiro Moriyama (*1977)           

    Let’s Play a Duet! (2006)

    BeataPincetic, Χρήστος Σακκελαρίδης

    Κεντρική Σκηνή                                      

    Zhang Xiaofu (*1954) | 16:30-17:05

    Chant (2007)

    NuoRiLang (1996)

    video – fixed media

    GiacintoScelsi (1906-1988) | 17:05-17:30

    Sauh I-IV (1973)

    Αναστασία Κότσαλη – Άννα Παγκάλου, Νίκος Παλαμάρης (ηλεκτρονικά)

     

    17:30-17:50   

    Toru Takemitsu (1930-1996)

    Rain Coming (1982)

    Bushra El-Turk        

    Murmurations (2014)

    ensemble Continuum (@Athens)

    Διεύθυνση: ΑνδρέαςΛεβισιανός

     

    17:50-19:00

    ToshiIchiyanagi (*1933)                  

    Opera «From the Works of Tadanori Yokoo» (1969)

    fixed media

    Helmut Lachenmann (*1935)          

    Sakura-Variationen (2000)

    GuidoDeFlaviis, Αντρέας Φαρμάκης, Πέτρος Μπούρας

    JōKondō (*1947)      

    Standing (1973)

    GuidoDeFlaviis, Αντρέας Φαρμάκης, Πέτρος Μπούρας

    Toshio Hosokawa (*1955)    

    Stunden-Blumen (2008)

    Σπύρος Τζέκος, ΜπάμπηςΚαρασσαβίδης, Μαρίνα Κολοβού, Πέτρος Μπούρας

    Amir MahyarTafreshipour (*1974) 

    Pendar (2011)

    ΣπύροςΤζέκος

    Chaya Czernowin (1957)| 19:00-19:30      

    Anea Crystal (2008)

    HρώΣειρά, Ilia Shestani, Patrick Evans, ΑλέξανδροςΜποτίνης

    Νίκος Παλαμάρης (ηλεκτρονικά)

     

    19:30-20:30

    JojiYuasa (*1929)     

    A winter day (1981)

    Akira Ifukube (1914-2006)   

    «Eclogues after Epos Among Ainu Races: No. 1. Shine onneekashikorshinotcha (Song of an old woman) voice and percussion»

    Toshio Hosokawa    

    Lied for flute and piano (2007)

    Akira Ifukube (1914-2006)   

    «Eclogues after Epos Among Ainu Races: No. 3. Ku-taxkarakusu»

    Toru Takemitsu (1930-1996)           

    And Then I Knew ‘Twas Wind (1992)

    Akira Ifukube (1914-2006)   

    «Eclogues after Epos Among Ainu Races: No. 2. Yaishama ne na (Song of a bird dying in the Northern Sea) voice and percussion «

    Toru Takemitsu (1930-1996)           

    Rain spell (1980)

    Μαρία- ΗλιάναΚατσούρα, Ana Chifu, ΠαναγιώτηςΣιωράς, Maria Bildea, ΚατερίναΚωνσταντούρου, ΠαναγιώτηςΖιάβρας, ΗλίαςΣδούκος

     

    Φουαγιέ                                

    John Cage (1912-1992)| 16:00-16:30| Φουαγιέ ισογείου, 2ου, 3ου και 4ου ορόφου                

    Ryoanji (1983-1985)

    Αντρέας Φαρμάκης, Άννα Παγκάλου, Αναστασία Κότσαλη, AnaChifou, Κώστας Γιοβάνης, Ανδρέας-Ρολάνδος Θεοδώρου, Νίκος Τσουκαλάς, Χάρης Παζαρούλας

    Isang Yun (1917-1995) | 16:30-17:00 | Φουαγιέ 2ου ορόφου

    Glissées (1970)

    ChinaryUng (*1942)

    KhseBuon (1980)

    Αλέξανδρος Μποτίνης (τσέλο)

    TolgaTüzün (*1971)  | 17:00-17:30 | Φουαγιέ 4ου ορόφου

    LeDéchirementdesPétales (2005)

    Along the Borderline: The Breath and the Gaze (2005)

    Under Pressure (2010)

    ΚώσταςΤζέκος (κλαρινέτοκαιμπάσοκλαρινέτο), Guido de Flaviis (σαξόφωνο)

     

    17:30-18:15|  Φουαγιέ 2ου ορόφου

    SakuraSakura

    Αυτοσχεδιασμός πάνω στο παραδοσιακό θέμα της περιόδου Έντο (17ος αιώνας)

    J.M. Hotteterre (1674-1763)

    Pourquoidoux Rossignol

    L’ autre jour ma Cloris

    Prelude en re

    Dansces desserts paisibles

    1. Hirose (1930-2008)

    Meditation (*1975)

    J.M. Amiot (1718-1793)        

    DivertissementsChinois (1779)

    Φανή Αντωνέλου (φωνή), Δημήτρης Μενέλαος Κούντουρας (φλάουτο με ράμφος & μπαρόκ φλάουτο), Σοφία Λαμπροπούλου (κανονάκι)

    Toshiro Mayuzumi (1929-1997)|18:15-18:45         

    Bunraku (1960)

    Ge Gan-Ru (*1954)   

    Yi feng (Lost style) (1984)

    ΑλέξανδροςΜποτίνης (τσέλο)

    Mudra (2019) | 18:45-19:15  |Φουαγιέ 3ουορόφου

    performance: ΜιχάληςΘεοφάνους, ΑλέξηςΦουσέκης

    μουσική: Ανδρέας Λεβισιανός (1983)

    19:15-19:45|Φουαγιέ 3ουορόφου

    Isang Yun (1917-1995)         

    Monolog (1983)

    Ton That Tiet (*1933)          

    Bao La (1977)

    Unsuk Chin (*1961)  

    Advice from a Caterpillar (2007)

    Κώστας Τζέκος (κλαρινέτο και μπάσο κλαρινέτο)

    Yama-Uba|19:45-20:15        

    performance: Νένα Μουράτογλου, Κέλλυ Φίλιου

    μουσική: Toshio Hosokawa, John Cage, ToshiIchiyanagi

    Claude Vivier (1948-1983)| 20:15-20:30 |Φουαγιέισογείου         

    PulauDewata (1977)

    ΚουαρτέτοΣαξοφώνων S.T.A.B.

    Παράλληλες Δράσεις                      

    NamJunePaik (1932-2006)| 16:00-20:30 | Φουαγιέ 2ου ορόφου

    TV Buddha (1974)

    Installation

    Yoko Ono (1933) | 17:00-18:30 |Φουαγιέ 3ουορόφου

    Cut piece (1965)

    performance: ΔέσποιναΠαπαχριστοπούλου

     

    TakehisaKosugi (*1938) |16:00-20:30|Φουαγιέισογείου

    Untitled (1980)

    Installation

     

     

    Ταινίες σε συνεχή ροή:

    16:00-20:30

    Φουαγιέ 5ουορόφου

    Yukio Mishima and Domoto Masaki          

    Patriotism (Yûkoku) 1966

    SankaiJunku 

    HIBIKI 1988

                           

    Revolutionary Chinese Ballet

    Red Detachment of Women (1971)

                           

    Toshio Matsumoto

    Shura (Pandemonium) 1971

    GarinNugroho

    Opera Jawa (2006)

    Tadanori Yokoo       

    3 Animation Films:

    Kiss KissKiss (1964)

    KachiKachi Yama (1965)

    TokutenEizou Anthology No. 1 (1964)

    PhillNiblock  

    The Movement of People Working: Hong Kong (1970)

    Φουαγιέισογείου      

    Nam June Paik         

    Zen for Film (1964)

     

    Chieko Shiomi          

    Disappearing Music for Face (1966)

    Yoko Ono      

    One (1966)

    Yoko Ono      

    Eye Blink (1966)

    Ay-O  

    Happening for Sightseeing Bus Trip in Tokyo (1966)

    Gutai (1954)              

    Συντελεστές

    Σύλληψη, Σύνθεση, Μουσικολογική & Σκηνοθετική Επιμέλεια, Realisations, Ενορχηστρώσεις, Οργάνωση: Ανάργυρος Δενιόζος

    Μουσική Διεύθυνση: Ανδρέας Λεβισιανός

    Οργανωτική Επιμέλεια: ΒάλιαΡασσά

    Επιμέλεια: Σέργιος Σινάνης

    Φωτισμός: ΕλίναΣφουντούρη

    Βοηθός Φωτισμού: Θάλεια Βελεγράκη

    Προγραμματισμός &Electronics: Νίκος Παλαμάρης

    Συμμετέχουν: ensembleContinuum (@Athens), Σύνολο Φεστιβάλ Ιονίων, ΤrioGalan, Κουαρτέτο Σαξοφώνων S.T.A.B.

    Με τους: Φανή Αντωνέλου (φωνή), Σπύρος Αρκούδης (τρομπέτα), Μάνος Βεντούρας (κόρνο), Κώστας Γιοβάνης (όμποε), AnaChifu (φλάουτο), Guido de Flaviis (σαξόφωνο), PatrickEvans (βιόλα), Παναγιώτης Zιάβρας (κρουστά), Μιχάλης Θεοφάνους (χορογράφος), Ανδρέας Ρολάνδος Θεοδώρου (τρομπόνι), DorianIdrizi (βιολί), Αλέξης Kαραϊσκάκης-Νάστος (τσέλο), Χαράλαμπος Καρασσαβίδης (βιολί), Στέλλα Καρυτινού (βιολί), Μαρία-Ηλιάνα Κατσούρα (φωνή), Δήμητρα Κοκκινοπούλου (πιάνο), Μαρίνα Κολοβού (τσέλο), Αναστασία Κότσαλη (mezzosoprano), Mενέλαος-Δημήτρης Κούντουρας (φλάουτο με ράμφος), Χρύσα Κουτσαυτάκη (βιολί), Γιώργος Κρίμπερης (τρομπόνι), Γιώργος Κωνσταντίνου (πιάνο), Κατερίνα Κωνσταντούρου (πιάνο), Σοφία Λαμπροπούλου (κανονάκι), Βασίλης Λιαρμακόπουλος (κοντραμπάσο), Στάθης Μαυρομάτης (σαξόφωνο), Νένα Μουράτογλου (performer), Αλέξανδρος Μποτίνης (τσέλο), Πέτρος Μπούρας (πιάνο), Maria Bildea (άρπα), Δημήτρης Ντακοβάνος (φαγκότο), Γωγώ Ξαγαρά (άρπα), Άννα Παγκάλου (mezzosoprano), Χάρης Παζαρούλας (κοντραμπάσο), Γιώργος Παναγιωτόπουλος (βιολί), Δέσποινα Παπαχριστοπούλου (ηθοποιός), Σπύρος Παργινός (μαντολίνο), Ελένη Περρή (βιόλα), BeataPincetic (πιάνο), Λορέντα Ράμου (πιάνο), VickiRay (πιάνο), Χρήστος Σακελλαρίδης (πιάνο), IliaSamsonov (σαξόφωνο), Ηλίας Σδούκος (βιόλα), Ηρώ Σειρά (βιολί), FrancShestani (βιολί), Παναγιώτης Σιωράς (κλαρινέτο), Ηλίας Σκορδίλης (κλαρινέτο), Ζαχαρίας Ταρπάγκος (φλάουτο), Κώστας Τζέκος (κλαρινέτο), Σπύρος Τζέκος (κλαρινέτο), Φανή Τρωιάνου (βιολί), Νίκος Τσουκαλάς (κοντραμπάσο), Ανδρέας Φαρμάκης (κρουστά), Αλέξης Φουσέκης (χορευτής), Ειρήνη Φωτεινάκη (soprano), Κέλλυ Φίλιου (performer)

    Βραδινή Συναυλία

    Κεντρική Σκηνή|21:00                                 

    ToruTakemitsu (1930-1996)

    Lesoncalligraphié (1958-1960)

    για διπλό κουαρτέτο εγχόρδων

     

    Franghiz AliZadeh (*1947) 

    Crossing II (1993)

    για έντεκα εκτελεστές

    YūjiTakahashi (*1938)         

    For you I sing this song (1976)

    για κλαρινέτο, βιολί, βιολοντσέλλο και πιάνο

    GiacintoScelsi (1906-1988) 

    Anâgâmin (1965)

    για έντεκα έγχορδα

    Διάλειμμα

    Unsuk Chin (*1961)  

    Akrostichon-Wortspiel (1991)

    Seven scenes from fairy-tales for soprano and ensemble

    The Endless Story by Michael Ende and Alice through the Looking Glass by Lewis Carroll

    ClaudeVivier (1948-1977)    

    Zipangu (1980)

    για 13 έγχορδα

               

    Συντελεστές

    ensemble Continuum (@Athens)

    Διεύθυνση: ΑνδρέαςΛεβισιανός

    Ειρήνη Φωτεινάκη (σοπράνο), Ana Chifou (φλάουτο), Κώστας Γιοβάνης (όμποε), Σπύρος Τζέκος (κλαρινέτο), Δημήτρης Ντακοβάνος (φαγκότο), Μάνος Βεντούρας (κόρνο), Σπύρος Αρκούδης (τρομπέτα), Γιώργος Κρίμπερης (τρομπόνι), Παναγιώτης Ζιάβρας (κρουστά), Γωγώ Ξαγαρά (άρπα), Σταύρος Παργινός (μαντολίνο), Beata Pincetic, Πέτρος Μπούρας (πιάνα), Ηρώ Σειρά, Γιώργος Παναγιωτόπουλος, Franc Shestani, Στέλλα Καρυτινού, Φανή Τρωϊάνου, Μπάμπης Καρασσαβίδης, Dorian Idrizi, Χρύσα Κουτσαφτάκη (βιολιά), Ηλίας Σδούκος, Patrick Evans, Ελένη Περρή (βιόλες) Αλέξανδρος Μποτίνης, Αλέξης Καραϊσκάκης, Μαρίνα Κολοβού (τσέλλα), Βασίλης Λιαρμακόπουλος, Νίκος Τσουκαλάς (κόντραμπάσο)

     

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

    Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

    Συγγρού 107

    Κυριακή 17 Μαρτίου 2019 | Σε διάφορους χώρους της Στέγης | 16:00

     

    Ελεύθερη είσοδος σε όλες τις δράσεις εκτός από τη συναυλία στην Κεντρική Σκηνή στις 21:00

    Εισιτήρια συναυλίας

    Κανονικό: 5 €, Μειωμένο, Φίλος, Παρέα 5-9 άτομα, Κάτοικος Γειτονιάς, Συνοδός ΑμεA: 4 €, Παρέα 10+ άτομα, ΑμεΑ, Ανεργίας: 3 €

    Ομαδικές κρατήσεις στο [email protected]

    Περισσότερα από Στην Πόλη
    Εγγραφείτε στο Newsletter μας
    Για να λαμβάνετε κάθε εβδομάδα στο email σας
    προτάσεις και προσκλήσεις από το Monopoli.gr
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ