MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΤΡΙΤΗ
27
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Oscar 2018: Η λίστα με τους νικητές

H πλήρης λίστα των νικητών (και των υποψηφίων) της 90ης τελετής απονομής των βραβείων Οσκαρ που και φέτος παρακολουθήσαμε ζωντανά και αποκλειστικά στην COSMOTE TV.

author-image Μάρη Τιγκαράκη

Καλύτερη ταινία – Η Μορφή του Νέρου

  

Καλύτερη Σκηνοθεσία – Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο για τo «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)

    • Γκρέτα Γκέργουιγκ για το «Lady Bird»
    • Τζόρνταν Πιλ για το «Τρέξε!» (Get out!)
    • Πόλ Τόμας Αντερσον για την «Αόρατη Κλωστή» (Phantom Thread)
    • Κρίστοφερ Νόλαν για τη «Δουνκέρκη» (Dunkirk)

    Α Ανδρικός Ρόλος – Γκάρι Ολντμαν για το «H Πιο Σκοτεινή Ωρα»

       garry oldman

      • Ντάνιελ Ντέι Λιούις για την «Αόρατη Κλωστή»
      • Τίμοθι Σαλαμέ για το «Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου»
      • Ντάνιελ Καλούγια για το «Τρέξε!»
      • Ντένζελ Γουάσινγκτον για το «Roman J. Israel, Esq»

      Α Γυναικείος Ρόλος – Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι»

       frances-mc-dormand

      • Μάργκο Ρόμπι για το «Εγώ, η Τόνια»
      • Μέριλ Στριπ για το «The Post: Απαγορευμένα Μυστικά»
      • Σίρσα Ρόναν για το «Lady Bird»
      • Σάλι Χόκινς για το «H Μορφή του Νερού»

      Β Γυναικείος Ρόλος – Αλισον Τζάνεϊ για το «Εγώ, η Τόνια»

      allison-janney 

      • Λόρι Μέτκαλφ για το «Lady Bird»
      • Οκτάβια Σπένσερ για το «H Μορφή του Νερού»
      • Μέρι Τζ. Μπλάιτζ για το «Mudbound»
      • Λέσλι Μάνβιλ για την «Αόρατη Κλωστή»

      Β Ανδρικός Ρόλος –  Σαμ Ρόκγουελ για το «Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

       

      • Γουίλεμ Νταφόε για το «The Florida Project»
      • Γούντι Χάρελσον για το «Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
      • Ρίτσαρντ Τζένκινς για το «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)
      • Κρίστοφερ Πλάμερ για το «Ολα τα Λεφτά του Κόσμου»

      Πρωτότυπο Σενάριο – Τζόρνταν Πιλ για το «Τρέξε!» (Get out!)

       

        • Μάρτιν ΜακΝτόνα για το «Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
        • Γκρέτα Γκέργουιγκ για το «Lady Bird»
        • Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ για το «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)
        • Εμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι για το «Ερωτας Μετ’ Εμποδίων»

        Διασκευασμένο Σενάριο – «Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου» (Call Me By Your Name) – James Ivory

        • Mudbound, Virgil Williams/Dee Rees

        • The Disaster Artist, Scott Neustadter/Michael H. Weber

        • Logan, Scott Frank & James Mangold/Michael Green

        • Molly’s Game, Aaron Sorkin

        Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία – «A Fantastic Woman» (Χιλή)

         

        • «The Insult» (Λίβανος)
        • «Loveless» (Ρωσία)
        • «Body and Soul» (Ουγγαρία)
        • «The Square» (Σουηδία)

        Καλύτερο Ντοκιμαντέρ – «Icarus»  

          • «Abacus: Small Enough to Jail»
          • «Faces Places»
          • «Last Men in Aleppo»
          • «Strong Island»

          Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους – «Heaven is a Traffic Jam» 

            • «Edith & Eddie»
            • «Heroin(e)»
            • «Knifeskills»
            • «Traffic Stop»

            Μακιγιάζ  – «H Πιο Σκοτεινή Ωρα» (Darkest Hour) 

              • «Βικτώρια & Αμπντούλ» (Victoria and Abdul)
              • «Θαύμα» (Wonder)

              Πρωτότυπο τραγούδι  –  Remember Me (από το Coco)

              • Mystery of Love (από το Call Me By Your Name)
              • This Is Me (από το The Greatest Showman)
              • Mighty River (από το Mudbound)
              • Stand Up For Something (από το Marshall)

              Μουσική – «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)

              Μοντάζ – «Δουνκέρκη» (Dunkirk)

              • «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)
              • «Εγώ, η Τόνια» (I, Tonya)
              • «Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
              • «Baby Driver»

                

              Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων – «Coco»

              • «Τhe Boss Baby»
              • «The Breadwinner»
              • «Ferdinand»
              • «Loving Vincent»

              Μικρού Μήκους Ταινία Κινουμένων σχεδίων – «Dear Basketball»

              • «Garden Party»
              • «Lou»
              • «Negative Space»
              • «Revolting Rhymes»

              Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους – «The Silent Child»

                • «DeKalb Elementary»
                • «The Eleven O’Clock»
                • «My Nephew Emmett»
                • «Watu Wote: All of Us»

                Καλλιτεχνική Διεύθυνση – «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)

                • «Δουνκέρκη» (Dunkirk)
                • «Η Πεντάμορφη και το Τέρας» (Beauty and the Beast)
                • «Blade Runner 2049» 
                • «H Πιο Σκοτεινή Ωρα» (Darkest Hour)

                Κοστούμια – «Αόρατη Κλωστή» (Phantom Thread)

                • «Η Πεντάμορφη και το Τέρας» (Beauty and the Beast)
                • «H Πιο Σκοτεινή Ωρα» (Darkest Hour)
                • «Βικτώρια & Αμπντούλ» (Victoria & Abdul)
                • «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)

                Ηχητικό Μοντάζ – «Δουνκέρκη» (Dunkirk)

                • «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)
                • «Blade Runner 2049»
                • «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi» (Star Wars: The Last Jedi)
                • «Baby Driver»

                Μίξη Ήχου – «Δουνκέρκη» (Dunkirk)

                • «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)
                • «Blade Runner 2049»
                • «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi» (Star Wars: The Last Jedi)
                • «Baby Driver»

                Ειδικά Εφέ – «Blade Runner 2049»

                • «Φύλακες του Γαλαξία 2» (Guardians of the Galaxy Vol. 2)
                • «Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση» (War for the Planet of the Apes)
                • «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi» (Star Wars: The Last Jedi)
                • «Kong Skull Island»

                Φωτογραφία – «Blade Runner 2049»

                • «Η πιο σκοτεινή ώρα» (Darkest Hour)
                • «Δουνκέρκη» (Dunkirk)
                • «Mudbound»
                • «H Μορφή του Νερού» (The Shape of Water)

                Όσοι δεν “ξενυχτήσατε” χτες για να δείτε live την τελετή, μείνετε συντονισμένοι απόψε (Δευτέρα 5 Μαρτίου) στην COSMOTE TV για να απολαύσετε την τελετή απονομής με υπότιτλους με το pre show από τις 21.00 στο COSMOTE CINEMA 2HD.

                Περισσότερα από Keep Watching
                VIMA_WEB3b