MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΑΘΗΝΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ
17
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
  • ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ

    Πότε έρχονται σε θέατρα της Αθήνας οι Βάκχες με τον Ρουβά- Πρόγραμμα περιοδείας

    Οι Βάκχες του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Δημήτρη Λιγνάδη με τον Σάκη Ρουβά στον ρόλο του Διόνυσου το φετινό καλοκαίρι θα παρουσιαστούν στο Ηρώδειο και σε φεστιβάλ της Αττικής και της περιφέρειας. Μάλιστα, στα θέατρα των Αθηνών θα αρχίσει να παίζεται τέλη Αυγούστου, ενώ στις 18 και 19 Σεπτεμβρίου θα παρουσιασθεί η παράσταση στο Ηρώδειο.

    Γιώργος Σμυρνής

    Βασικό στοιχείο της σκηνοθεσίας του Δημήτρη Λιγνάδη, ότι η μουσική , η «νέα , δρώσα μουσική», θα δονήσει το «εγκατεστημένο μόρφωμα», το πρόσωπο που θα υποδυθεί το Διόνυσο πρέπει να εκπροσωπεί το νέο, το τολμηρό, το ωραίο, αυτό που για τους σημερινούς θεατές μπορεί να γοητεύσει και να οδηγήσει « στην κυριαρχία της μουσικής επί του λόγου και της μέθης επί της λογικής». 
    bakxes2
    Έτσι επιλέχθηκε για τον ρόλο του Διόνυσου ο Σάκης Ρουβάς.

    Στην παράσταση μας συμμετέχουν καταξιωμένοι καλλιτέχνες με εμπειρία και γνώση στο αρχαίο δράμα, όπως η Ρούλα Πατεράκη, ο Δημήτρης Λιγνάδης, ο Γιάννης Καρατζογιάννης, η Γιώτα Βέη στο παραδοσιακό τραγούδι, αλλά και νέοι ταλαντούχοι ηθοποιοί, όπως η Μαρία Κίτσου (βραβείο Μελίνα Μερκούρη 2012) και ο Δημήτρης Πασσάς (αριστούχος Εθνικού Θεάτρου). Στο χορό συμμετέχουν 11 κορίτσια και 3 μουσικοί κρουστών, που αναδεικνύουν την πολυπολιτισμικότητα της παράστασης.

    Η παράσταση υποστηρίζει, στην πανελλαδική της περιοδεία, τους σκοπούς του Συλλόγου Φίλων παιδιών με καρκίνο ΕΛΠΙΔΑ και το νέο του έργο, την Τράπεζα Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών, προσφέροντας μέρος των εσόδων από τα εισιτήρια τους.


    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΟΔΕΙΑΣ

    ΙΟΥΛΙΟΣ
    11 ΠΕΜΠΤΗ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΠΑΡΚΟΥ «ΕΓΝΑΤΙΑ» 21.15
    13 ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΒΑΛΑ (ΦΙΛΙΠΠΟΙ) ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΦΙΛΙΠΠΩΝ 21.15
    14 ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΒΑΛΑ (ΦΙΛΙΠΠΟΙ) ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΦΙΛΙΠΠΩΝ 21.15
    15 ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΕΡΟΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΣΟΥΣ «Μ. ΜΕΡΚΟΥΡΗ» 21.15
    17 ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΘΕΑΤΡΟ ΔΑΣΟΥΣ 21.15
    18 ΠΕΜΠΤΗ ΣΕΡΡΕΣ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΤΕΙ 21.15
    19 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΣΙΒΗΡΗΣ 21.15
    20 ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΙΟΥ 21.15
    21 ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΟΛΟΣ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.15
    22 ΔΕΥΤΕΡΑ ΛΑΡΙΣΑ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ «ΑΛΚΑΖΑΡ» 21.15
    23 ΤΡΙΤΗ ΔΕΛΦΟΙ ΘΕΑΤΡΟ ΦΡΥΝΙΧΟΥ Ε.Π.Κ.Δ 21.15
    24 ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΤΡΑ ΡΩΜΑΙΚΟ ΩΔΕΙΟ «ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΤΡΑΣ» 21.15
    25 ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΤΡΑ ΡΩΜΑΙΚΟ ΩΔΕΙΟ «ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΤΡΑΣ» 21.15
    27 ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΟΛΥΜΠΙΑ (ΦΛΟΚΑ) 21.15
    28 ΚΥΡΙΑΚΗ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.15
    30 ΤΡΙΤΗ ΡΟΔΟΣ ΘΕΑΤΡΟ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15
    31 ΤΕΤΑΡΤΗ ΡΟΔΟΣ ΘΕΑΤΡΟ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15

    ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 

    3 ΣΑΒΒΑΤΟ ΛΑΥΡΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ & ΠΟΛ/ΚΟ ΠΑΡΚΟ 21.15
    5 ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΘΕΑΤΡΟ ΕΗΜ (ΦΡΟΝΤΖΟΣ) 21.15
    7 ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΟΝ ΡΕΠΟ «ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ» 21.15
    8 ΠΕΜΠΤΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΟΝ ΡΕΠΟ «ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ» 21.15
    9 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΕΡΚΥΡΑ ΜΟΝ ΡΕΠΟ «ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ» 21.15
    10 ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΕΒΕΖΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ 21.15
    11 ΚΥΡΙΑΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑ ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.15
    22 ΠΕΜΠΤΗ ΧΑΝΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15
    23 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΧΑΝΙΑ ΘΕΑΤΡΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΤΑΦΡΟΥ 21.15
    24 ΣΑΒΒΑΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΡΩΦΙΛΗ (ΦΟΡΤΕΤΖΑ) 21.15
    25 ΚΥΡΙΑΚΗ ΡΕΘΥΜΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΡΩΦΙΛΗ (ΦΟΡΤΕΤΖΑ) 21.15
    26 ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ «ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ» 21.15
    27 ΤΡΙΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ «ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΕΑΤΡΟ» 21.15
    29 ΠΕΜΠΤΗ ΒΥΡΩΝΑΣ ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ «Μ. ΜΕΡΚΟΥΡΗ» 21.15
    30 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΥΡΩΝΑΣ ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ «Μ. ΜΕΡΚΟΥΡΗ» 21.15

    ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ 
    2 ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΤΡΑΣ «ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΕΤΡΑΣ» 21.00
    3 ΤΡΙΤΗ ΜΑΡΟΥΣΙ ΧΩΡΟΣ ΠΟΛ/ΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΜΑΛΙΕΙΟΥ 21.00
    4 ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ΠΑΠΑΓΟΥ 21.00
    5 ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΠΑΓΟΥ ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ΠΑΠΑΓΟΥ 21.00
    6 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΛΙΚΗ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ» 21.00
    7 ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΘΕΑΤΡΟ «ΑΛΙΚΗ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ» 21.00
    8 ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΙΚΑΙΑ ΚΑΤΡΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.00
    9 ΔΕΥΤΕΡΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΣΟΥΣ «Δ. ΚΙΝΤΗΣ» 21.00
    10 ΤΡΙΤΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΣΟΥΣ «Δ. ΚΙΝΤΗΣ» 21.00
    12 ΠΕΜΠΤΗ ΓΑΛΑΤΣΙ ΘΕΑΤΡΟ ΑΛΣΟΥΣ ΒΕΙΚΟΥ 21.00
    13 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΒΕΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.00
    14 ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΒΕΑΚΕΙΟ ΘΕΑΤΡΟ 21.00
    18 ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΘΗΝΑ ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ 21.00
    19 ΠΕΜΠΤΗ ΑΘΗΝΑ ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ 21.00

    ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ:
    TICKETHOUR.GR, ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΓΕΡΜΑΝΟΣ, ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
    bakxes
    Συντελεστές
    Μετάφραση: Γιάννης Λιγνάδης
    Σκηνοθεσία: Δημήτρης Λιγνάδης
    Σκηνικά – κοστούμια: Εύα Νάθενα
    Μουσική: Γιώργος Πούλιος
    Φωτισμοί: Φίλιππος Κουτσαφτής
    Βοηθός σκηνοθέτη: Βίκυ Βολιώτη

    Διανομή
    Διόνυσος: Σάκης Ρουβάς
    Τειρεσίας: Ρούλα Πατεράκη
    Κάδμος: Γιάννης Καρατζογιάννης
    Πενθέας: Δημήτρης Πασσάς
    Θεράπων: Στέφανος Μουαγκέ
    Α’ Αγγελιοφόρος: Μιχάλης Αφολαγιάν
    Β’ Αγγελιοφόρος: Δημήτρης Λιγνάδης
    Αγαύη: Μαρία Κίτσου

    Χορός: Γιώτα Βέη (κορυφαία), Αντιγόνη Ψυχράμη, Άννα Μενενάκου, Λούσα Μαρσέλλου, Ευαγγελία Συριοπούλου, Ντάνη Γιαννακοπούλου, Δανάη Κατσαμένη, Ζαφειρία Δημητροπούλου – Delangel, Ιωάννα Κουντικέ, Ναταλί Ερνέστα, Γκρέις Νουοκέ.

    Μουσικοί κρουστών: Μιχάλης Αφολαγιάν, Σαμουήλ Ακίνολα, Στέφανος Μουαγκέ.

    TV CALENDAR
    17 Φεβρουαρίου 2019
    Μη χάσετε
    Η γέννηση ενός έθνους (The Birth of a Nation)
    COSMOTE CINEMA 1HD - 21;00
    Δείτε περισσότερα >>