ΑΠΡΙΛΙΟΥ
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
ΝΕΑ

Στο τέλος… πετάει πάντα ο Τεντόγλου: Παγκόσμιος πρωταθλητής με 8,52μ

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε ένα εντυπωσιακό τελευταίο άλμα στα 8,52μ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο στίβου, αφήνοντας δεύτερον τον Πίνοκ.

Monopoli Team

Το έκανε ξανά στο φινάλε ο Μίλτος Τεντόγλου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής χρειαζόταν ένα τεράστιο άλμα για να ξεπεράσει τον Γουέινι Πίνοκ και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο στην τελευταία προσπάθειά του, «ταξιδεύοντας» στα 8,52μ! Αυτό ήταν και το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ«Χάλκινη» στη Βουδαπέστη η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη12.09.2018

Έτσι, άφησε στην δεύτερη θέση τον Τζαμαϊκανό με 8,50μ, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Τάτζαϊ Γκέιλ, επίσης από τη χώρα της Καραϊβικής, με 8,27μ.

Ο Τεντόγλου ξεκίνησε εντυπωσιακά, κάνοντας ένα απίθανο άλμα στα 8.50μ, με τον Πίνοκ να φτάνει στα 8,40μ. Στο δεύτερο, όμως, ο Τζαμαϊκανός έκανε επίσης 8,50μ και σε συνδυασμό με το άκυρο άλμα του Έλληνα πρωταθλητή, πέρασε αυτός πρώτος, καθώς είχε καλύτερο δεύτερο άλμα.