The Phantom of the Opera, του Andrew LIoyd Webber στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης
Το μιούζικαλ του Andrew LIoyd Webber «The Phantom of the Opera» ανεβαίνει, με τους αυθεντικούς πρωταγωνιστές του West End του Λονδίνου στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.
Το σπουδαιότερο μιούζικαλ όλων των εποχών, «The Phantom of the Opera» του Andrew LIoyd Webber, θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα , με τους αυθεντικούς πρωταγωνιστές από το West End του Λονδίνου έως τις 31 Ιανουαρίου 2020, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.
Η κορωνίδα των μιούζικαλ του Andrew LIoyd Webber, βασισμένη στο μυθιστόρημα του Gaston Leroux «Le Fantôme de l’Opéra», το πιο ρομαντικό μιούζικαλ όλων των εποχών, προσγειώνεται για περιορισμένο αριθμό παραστάσεων, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.
«The Phantom of the Opera»: Υπόθεση
Στο έργο που διαδραματίζεται στην όπερα του Παρισιού στα μέσα του 19ου αιώνα, παρακολουθούμε τη νεαρή τραγουδίστρια Κριστίν να κερδίζει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη σε μία Λυρική Σκηνή στοιχειωμένη από την παρουσία ενός μυστηριώδους άνδρα που καλύπτει το πρόσωπό του με μάσκα και κρύβεται στα σκοτάδια των παρασκηνίων. Το «Φάντασμα» είναι ένας ιδιοφυής μουσικός και τραγουδιστής που χειραγωγεί την Κριστίν, βάζει τους δικούς του όρους για να εξασφαλίσει την επιτυχία της και κερδίζει τη συμπάθειά της, τουλάχιστον ως τη στιγμή της αναπόφευκτης προδοσίας που θα οδηγήσει και τους δύο σε ένα φλερτ με το θάνατο.
Sold out οι 15 πρώτες παραστάσεις
Οι δεκαπέντε πρώτες παραστάσεις είναι ήδη sold out, ενώ το αμείωτο ενδιαφέρον του κοινού έχει σαν αποτέλεσμα να προστεθούν επιπλέον παραστάσεις, 21, 28, 29, 30 και 31 Ιανουαρίου 2020.
Οι πρωταγωνιστές
«The Phantom of the Opera», ένα πλάσμα με φωνή αγγέλου, φτιαγμένο από σκοτάδια και θρύλους ερμηνεύει ο superstar του παγκόσμιου μουσικού θεάτρου Ben Forster, που κατέκτησε όλο τον κόσμο ως Ιησούς στο «Jesus Christ Superstar». Στο ρόλο της νεαρής πριμαντόνας Κριστίν η Celinde Schoenmaker, μία από τις πιο αγαπημένες ερμηνεύτριες του West End του Λονδίνου, που άφησε εποχή με την ερμηνεία της στο «Les Miserables».
Διάρκεια Παραστάσεων: Από 15 Ιανουαρίου 2020 έως 31 Ιανουαρίου 2020
Πληροφορίες: Προπώληση: viva.gr & στα ταμεία του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης
Παραστάσεις: Κάθε Τετάρτη έως τις 22/1 στις 19:30 | Τετάρτη 29/1 στις 15:30 & στις 20:30 | Κάθε Πέμπτη έως τις 23/1 στις 20:00 | Πέμπτη 30/1 στις 15:30 & στις 20:30 | Κάθε Παρασκευή στις 20:00 | Κάθε Σάββατο στις 15:30 & στις 20:300 | Κάθε Κυριακή στις 15:00 & στις 20:00.
Διασκευή: Richard Stilgoe & Andrew Lloyd Webber
Link Εισιτηρίων: https://www.viva.gr/tickets/musical/megaro-mousikis-thessolonikis/the-phantom-of-the-opera/
Πληροφορίες Χώρου: Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, 25ης Μαρτίου και Παραλία, Θεσσαλονίκη. Τηλέφωνο: 2310 895 800. Email: [email protected] | http://www.tch.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=1