![](https://www.monopoli.gr/wp-content/uploads/2023/12/image002.jpg)
Ο Γιάννης Αγγελάκας επιστρέφει στην Αθήνα με μια εκρηκτική γιορτή στις 26 Ιουνίου στο Δημοτικό Θέατρο Λυκαβηττού. Στο πλευρό του θα βρίσκονται οι 100°C, το πολυφωνικό σχήμα Διώνη και τρίο εγχόρδων.
Ο Γιάννης Αγγελάκας θα παρουσιάσει την “Ηλεκτρική Καρέκλα”, μια περιπέτεια γεμάτη μουσική από την πλούσια διαδρομή του.
Οι συστάσεις για τον Γιάννη Αγγελάκα είναι σαφώς περιττές. Από την δεκαετία του΄80 ως και σήμερα αποτελεί συνώνυμο της εναλλακτικής ροκ μουσικής στην Ελλάδα.
Στην πλούσια μουσική πορεία του δεν σταμάτησε ποτέ να πρωτοπορεί και να εντυπωσιάζει το κοινό του. Στις 26 Ιουνίου, ο Γιάννης Αγγελάκας ανεβαίνει στη σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Λυκαβηττού για να παρουσιάσει τραγούδια από όλη την πορεία του καθώς και soundtrack που έχει γράψει για ταινίες με μια διαφορετική προσέγγιση.
![](https://www.monopoli.gr/wp-content/uploads/2023/12/image001.jpg)
Τους 100°C αποτελούν οι : Λαμπρινή Γρηγοριάδου στην ακουστική κιθάρα, Αλέξης Αρχοντής στα τύμπανα, Γιώργος Αβραμίδης στην τρομπέτα, Ηλίας Μπαγλάνης στα πλήκτρα, Αλέξανδρος Κόντζογλου στην ηλεκτρική κιθάρα και ο Μιχάλης Καρανίκος στο τρομπόνι.
Πολυφωνικό σχήμα Διώνη: Ειρήνη και Παναγιώτα Κολιούση, Ανθή Κύρκου.
Τρίο εγχόρδων (υπό την επιμέλεια του Νίκου Βελιώτη): Άγγελος Μαστραντώνης (Βιολί), Στέλιος Παπαναστάσης (Βιόλα), Wieruszka Kidżeski (Βιολοντσέλο).