MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΣΑΒΒΑΤΟ
23
ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ
    ΦΕΣΤΙΒΑΛ

    44ο Διεθνές Φεστιβάλ Δράμας: Οι 30 ταινίες μικρού μήκους του Εθνικού Διαγωνιστικού Προγράμματος

    30 ταινίες επιλέχθηκαν για το φετινό Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, που θα διεξαχθεί φέτος 12-18 Σεπτεμβρίου.

    44ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας: το πρόγραμμα του Διαγωνισμού
    44ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας: το πρόγραμμα του Διαγωνισμού
    Monopoli Team

    Ανακοινώθηκε το φετινό Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα του Φεστιβάλ Δράμας

    Συνολικά κατατέθηκαν 247 ταινίες. Οι 30 ταινίες που επιλέχθηκαν είναι 24 μυθοπλασίας, 2 ντοκιμαντέρ, 2 animation και 2 πειραματικές.

    Ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιάννης Σακαρίδης σημειώνει:

    «Παρουσιάζουμε το παρόν και το μέλλον του Ελληνικού σινεμά μέσα από 30 εξαιρετικές ταινίες μικρού μήκους. Και για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού οι γυναίκες σκηνοθέτριες υπερτερούν αριθμητικά έναντι των ανδρών συναδέλφων τους  (19 γυναίκες, 14 άνδρες)».

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ78ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας: 12 ταινίες που ανυπομονούμε να δούμε στη Μόστρα12.09.2018

    To φετινό φεστιβάλ θα διεξαχθεί στις 12-18 Σεπτεμβρίου 2021.

    44ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας: το πρόγραμμα του Διαγωνισμού

    Ακολουθεί η λίστα των ταινιών:

    01   Βίωμα Καλοσύνης της Ελένης Αλεξανδράκη
    02   Last Visit του Σπύρου Αλιδάκη
    03   To Vancouver της Άρτεμις Αναστασιάδου
    04   Apallou του Νίκου Αυγουστίδη
    05   Sea You του Γιάννη Βασιλώττου
    06   Εgω, το σπίτι της Ελένης Βεργέτη
    07   Cortázar των Αργύρη Γερμανίδη και της Κατερίνας Στράουχ
    08   Ο Φοιτητής του Βασιλείου Καλαμάκη
    09   Motorway 65 της Εύης Καλογηροπούλου
    10   Από το Μπαλκόνι του Άρη Καπλανίδη
    11   Luxenia της Δήμητρας Κονδυλάτου
    12   Μετά το Μεσημέρι του Αλέξη Κουκιά-Παντελή
    13   Γιαφ – Γιουφ της Αθηνάς Γεωργίας Κουμελά
    14   Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας της Μέμης Κούπα
    15   Βαθύκοφτο της Ιωάννας Κρυωνά
    16   Μπούτι του Θάνου Λυμπερόπουλου
    17   A Summer Place της Αλεξάνδρας Ματθαίου
    18   Στο Αεροδρόμιο του Μιχάλη Μαθιουδάκη
    19   Αν ήσουν ταινία θα ήσουν μικρού μήκους της Γωγώς Μαραγγούλη
    20   Brutalia, Days of Labour του Μανώλη Μαυρή
    21   Every Sunday της Καίτης Παπαδήμα
    22   Flik Flok της Αγγελικής Παρδαλίδου
    23   Horsepower του Σπύρου Σκάνδαλου
    24   Δε θέλω να ξεχάσω τίποτα της Βαγγελιώς Σουμέλη
    25   Exploitation της Μαρίνας Συμεού
    26   Souls all Unaccompanied του Γιώργου Τελτζίδη
    27   Girlhood των Βάνιας Βαρβάρας Τέρνερ και Μαρίας Σιδηροπούλου
    28   Literal Legend των Δημήτρη Τσακαλέα και Λήδας Βαρτζιώτη
    29   Soul Food του Νίκου Τσεμπερόπουλου
    30   Αμυγδαλή της Μαρίας Χατζάκου

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑLoutraki Festival 2021: Επιστρέφει για έβδομη χρονιά – Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων12.09.2018

    Η προκριματική επιτροπή απαρτίστηκε από τους:

    Σοφία Εξάρχου: Σκηνοθέτις, παραγωγός
    Γιώργο Μακρή: Ηθοποιός, σεναριογράφος
    Αφροδίτη Νικολαΐδου: Επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών
    Παναγιώτη Φαφούτη: Σκηνοθέτις, παραγωγός
    Γιάννης Σακαρίδης: Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας, σκηνοθέτης και παραγωγός

    Περισσότερα από Cine News
    Για να λαμβάνετε κάθε εβδομάδα στο email σας
    προτάσεις και προσκλήσεις από το Monopoli.gr
    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ