MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΑΘΗΝΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
23
ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
  • ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ
    ΝΕΑ

    Βραβεία Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2019: Οι νικητές

    Η 10η απονομή των βραβείων πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης 23 Απριλίου στην Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση

    Monopoli Team

    Ανάμεσα σε οκτώ μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας και τεκμηρίωσης (+ δύο ταινίες μικρού μήκους) μοιράστηκαν τα φετινά βραβεία Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

    Μεγάλοι νικητές κατά την διάρκεια της τελετής ανακοίνωσης των Βραβείων Ίρις από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ήταν ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη, η σκηνοθεσία του Άγγελου Φραντζή για το «Ακίνητο Ποτάμι» και το «Obscuro Barroco» της Ευαγγελίας Κρανιώτη σαν ντοκιμαντέρ,

    Ακολουθεί η λίστα με τους νικητές των 10ων βραβείων Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου:

    Βραβεία Ίρις 2019

    • Βραβείο Ιρις Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας: Οίκτος του Μπάμπη Μακρίδη(Παραγωγή: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος)
    • Βραβείο Ιρις Ταινίας Τεκμηρίωσης: Obscuro Barroco της Ευαγγελίας Κρανιώτη
    • Βραβείο Ιρις Ταινίας Μικρού Μήκους: Εκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς της Ζακλίν Λέντζου
    • Βραβείο Ιρις Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης: Τέταρτος Τοίχος του Δημήτρη Γκότση
    • Βραβείο Ιρις Σκηνοθεσίας: Αγγελος Φραντζής για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Βραβείο Ιρις Σεναρίου: Μάριος Πιπερίδης για το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ»
    • Βραβείο Ιρις Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη: Νίκος Labot για το «Η Δουλειά της»
    • Βραβείο Ιρις Α Γυναικείου Ρόλου: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου για το «Η Δουλειά της» του Νίκου Labot
    • Βραβείο Ιρις Α’ Ανδρικού Ρόλου: Αρης Σερβετάλης για το «The Waiter» του Στηβ Κρικρή
    • Βραβείο Ιρις Β’ Γυναικείου Ρόλου: Μαρία ΦΙλίνη για το «Η Δουλειά της» του Νίκου Labot
    • Βραβείο Ιρις Β’ Ανδρικού Ρόλου: Γιάννης Στάνκογλου για το «The Waiter» του Στηβ Κρικρή
    • Βραβείο Ιρις Πρωτότυπης Μουσικής: Coti K. για το «The Waiter» του Στηβ Κρικρή
    • Βραβείο Ιρις Φωτογραφίας: Σιμόν Μποφίς για το «Ακίνητο Ποτάμι»
    • Βραβείο Ιρις Μοντάζ: Γιώργος Λαμπρινός για το «Obscuro Barrocο»
    • Βραβείο Ιρις Σκηνογραφίας: Κώστας Παππάς για το «The Waiter» του Στηβ Κρικρή
    • Βραβείο Ιρις Ενδυματολογίας: Κάτια Γκουλιώνη, Ιέβα Κουπκάνε, Ιλζε Κάζα, Ιλζε Νεγκρίμπε για το «Ακίνητο Ποτάμι» του Αγγελου Φραντζή
    • Βραβείο Ιρις Ηχου (εξ ημισείας): Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης για το «1968» του Τάσου Μπουλμέτη και Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης για τον «Οίκτο» του Μπάμπη Μακρίδη
    • Βραβείο Ιρις Μακιγιάζ: Εύη Ζαφειροπούλου για τον «Οίκτο» του Μπάμπη Μακρίδη
    • Βραβείο Ιρις Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας: Αδελφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA για το «Chinatown-Τα Τρία Καταφύγια» της Αλίκης Δανέζη – Κνούτσεν

    Περισσότερα από Cine News