09
ΜΑΪΟΥ
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Η κάμερα του Monopoli στον Μαραθώνιο της Αθήνας

Με τη συμμετοχή 35.000 δρομέων, που αποτελεί νέο ρεκόρ για τη διοργάνωση ΣΕΓΑΣ και έναν εντυπωσιακό αριθμό θεατών και εθελοντών, το κέντρο της Αθήνας πλημμύρισε με έλληνες αλλά και ξένους τουρίστες οι οποίοι έδωσαν το παρόν στο σημαντικό ιστορικό, αθλητικό και πολιτιστικό γεγονός, τον Αυθεντικό Μαραθώνιο.

author-image Μάρη Τιγκαράκη

Μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2014, ο Φέλιξ Κάντι που τερμάτισε στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα! Ο σπουδαίος Κενυάτης δρομέας κάλυψε τη διαδρομή των 42 χλμ. σε 2:10:36.

Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι, με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας!

Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, Χίλαρι Γέγκο τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο δυο ώρες και 25 λεπτά. Ο αθλητής από τον Βροντάδο Χίου, τερματίζει για 2η συνεχή χρονιά πρώτος μεταξύ των Ελλήνων, ενώ πίσω του ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωράκος, αγκαλιά με την κόρη του, σε 2.29.58. Η τρίτη θέση έκλεισε με τον έμπειρο Γιώργο Καραβίδα (2.31.05). Τέταρτος ήταν ο Κώστας Πούλιος με 2.32.22. Ο Μιχάλης Παρμάκης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη διαδρομή.

Για δεύτερη φορά στην καριέρα της, η Σοφία Ρήγα τερματίσει πρώτη την Αυθεντική διαδρομή. Η δρομέας του Ελευθέριου Βενιζέλου πέτυχε 2.45.38 και έδειξε σε καλή κατάσταση, ενώ δεύτερη πίσω της ήταν η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ναόμι Μάγιο με 2.41.06, δεύτερη η Νάνσι Ρότιχ με 2.41.06 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ (2.42.41).

Τις απονομές των μεταλλίων έκανε η υπουργός Τουρισμού, Όλγα Κεφαλογιάννη.