MENU
Κερδίστε Προσκλήσεις
ΑΘΗΝΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ
17
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
  • ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ

    Βραβεία Ίρις 2018: Aπονεμήθηκαν τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

    Η 9η Τελετή Απονομής των Βραβείων Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 23 Απριλίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, με παρουσιαστές τους Μάκη Παπαδημητρίου και Γιώργο Πυρπασόπουλο.

    Monopoli Team

     

    Η βραβευμένη στην Τραϊμπέκα ταινία της Ελίνας Ψύκου «Ο Γιός της Σοφίας», απέσπασε 5 βραβεία από τις 13 συνολικά υποψηφιότητες, κυριαρχώντας στις κορυφαίες κατηγορίες. Αναδείχθηκε καλύτερη ταινία μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, με την Ελίνα Ψύκου να κερδίζει δύο χρυσά αγαλματίδια (σκηνοθεσίας, σεναρίου), ενώ ο ηθοποιός Θανάσης Παπαγεωργίου τιμήθηκε με το βραβείο καλύτερου β’ αντρικού ρόλου και η Πηνελόπη Βαλτή με το βραβείο σκηνογραφίας.

     

     

    EAK180423 3356a

     

     

     

    Το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς ήταν ο γαλλοέλληνας μουσικοσυνθέτης Αλεξάντρ Ντεσπλά, νικητής του πρόσφατου Όσκαρ για τη μουσική του στην «Μορφή του Νερού» του Γκιγιέρμο ντελ Τόρο, που καταχειροκροτήθηκε στην ομιλία του.

     

    Desplat Alexandre

    Alexandre Desplat

     

     

    Μεταξύ των Βραβείων Ίρις, ανακοινώθηκαν και οι δύο νικητές του διαγωνισμού Film Factory Short Film Fund, που διοργάνωσε για τρίτη χρονιά η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, οι οποίοι θα λάβουν 15.000 έκαστος από την COSMOTE TV, για την παραγωγή των ταινιών τους. Αυτοί είναι: η Βίβιαν Παπαγεωργίου για το project «Απολεσθέντα» και οι Ανδρέας Φλουράκης και Ολτιόν Λίπε για το project «Όλα καλά».

     

    Κατ’εξαίρεση φέτος, η COSMOTE TV, θα χρηματοδοτήσει άλλα δύο από τα σενάρια που έφτασαν στην τελική εξάδα του διαγωνισμού, με 3.000 έκαστο.

     

    Επιλέχθηκαν: το «Τόλης Live ή Τορόντο» του Αλέξανδρου Ρέλλου και «Ο κύριος Τάσος» του Αλέξανδρου Έσσλιν.

     

     

     

     

    ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ 

     

     

    giosSofias

    Ο γιος της Σοφίας  (13 υποψηφιότητες) κατέκτησε 5 βραβεία

     

     

     

    Βραβείο Ειδικών Εφφέ

    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Serafimov, Valentin Valov, Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος
    2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντώνης Κοτζιάς
    3. Για την ταινία «Do it yourself», οι Στάθης Ναυπλιώτης, Αλέξης Μηταδόπουλος, Χάρις Καρακουλίδη, Ανδρέας Χέλμης, Θέμης Κατάκαλος

     

     

    Βραβείο Μακιγιάζ

    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Valov, Petya Simeonova
    2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιάννης Παμούκης
    3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Εύη Ζαφειροπούλου

     

     

    Βραβείο Ήχου
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Boris Trayanov, Περσεφόνη Μήλιου, Anne Le Campion
    2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης
    3. Για την ταινία «Do it yourself», οι Ορέστης Καμπερίδης, Κώστας Βαρυμποπιώτης, και Βάλια Τσέρου

     

     

    Βραβείο Ενδυματολογίας
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Μάρλι Αλιφέρη
    2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δέσποινα Χειμώνα
    3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Γιούλα Ζωιοπούλου

     

     

    Βραβείο Σκηνογραφίας

    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Πηνελόπη Βαλτή
    2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιώργος Γεωργίου
    3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σπύρος Λάσκαρης

     

     

    Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
    Υποψήφιοι (πέντε (5) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):
    1. Για την ταινία «Αγκάθι», οι Σόφι Μπιρκ, Άσμπγιορν Ντερντάου
    2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Νίκος Κυπουργός
    3. Για την ταινία «Τζαμάικα», ο Θέμης Καραμουρατίδης
    4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
    5. Για την ταινία «Happy Birthday», ο Κωνσταντής Παπακωνσταντίνου

     

     

    Βραβείο Μοντάζ

    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία « ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου
    2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Τάκης Γιαννόπουλος
    3. Για την ταινία «Do it yourself», ο Λάμπης Χαραλαμπίδης

     

     

    Βραβείο Φωτογραφίας
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Διονύσης Ευθυμιόπουλος
    2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Claudio Bolivar
    3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σίμος Σαρκετζής

     

     

    Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
    Υποψήφιες:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Υβόννη Μαλτέζου
    2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Λυδία Φωτοπούλου
    3. Για την ταινία «USSAK», η Θεοδώρα Τζήμου

     

     

    Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Θανάσης Παπαγεωργίου
    2. Για την ταινία «Τζαμάικα», ο Φάνης Μουρατίδης
    3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Hennicke Andre

     

     

    Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
    Υποψήφιες (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Valery Tscheplanowa
    2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Κάτια Γκουλιώνη
    3. Για την ταινία «Happy Birthday», η Νεφέλη Κουρή
    4. Για την ταινία «USSAK», η Κάτια Γέρου

     

     

    Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Victor Khomut
    2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντρέας Κωνσταντίνου
    3. Για την ταινία «Happy Birthday», ο Δημήτρης Ήμελλος

     

     

    Βραβείο Σεναρίου
    Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):
    1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης
    2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου
    3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου
    4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Ιωάννα Καρυστιάνη

     

     

    Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Αγκάθι», ο Γαβριήλ Τζάφκας
    2. Για την ταινία «Do it yourself», ο Δημήτρης Τσιλιφώνης
    3. Για την ταινία «Dolphin man», ο Λευτέρης Χαρίτος

     

     

    Βραβείο Σκηνοθεσίας
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης
    2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου
    3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου

     

     

    Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Άκτιστο φως», ο Ευθύμης Kosemund Σανίδης
    2. Για την ταινία «Καουμπόης», ο Γιάννης Χαριτίδης
    3. Για την ταινία «Κατάψυξη», ο Δημήτρης Νάκος
    4. Για την ταινία «Το φράγμα», ο Γιώργος Τελτζίδης
    5. Για την ταινία «Copa Loca», ο Χρήστος Μασσαλάς

     

     

    Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Η μεγάλη ουτοπία», οι Γιώργος Κυριάκος και Φώτος Λαμπρινός
    2. Για την ταινία «Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης», οι Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Πέτρος Σεβαστίκογλου, και Μαργαρίτα Μαντά
    3. Για την ταινία «Dolphin man», οι Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, και Λευτέρης Χαρίτος

     

     

    Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

    Υποψήφιοι:
    1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Ράνια Ψημένου, Κώστας Κεφάλας
    2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Ελίνα Ψύκου
    3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», οι Φένια Κοσοβίτσα, Δώρα Μασκλαβάνου
    4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Γιάννης Ιακωβίδης
    5. Για την ταινία «Lines», ο Βασίλης Μαζωμένος

     

     

     

     

    TV CALENDAR
    17 Φεβρουαρίου 2019
    Μη χάσετε
    Η γέννηση ενός έθνους (The Birth of a Nation)
    COSMOTE CINEMA 1HD - 21;00
    Δείτε περισσότερα >>